PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3573 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 11
Użytkowników online: 0
RSS

Tydzień po trzęsieniu ziemi w Japonii
Opcje newsa
SP EmComRadiostacja HQ JARL pod znakiem JA1RL oraz pozostali radioamatorzy w dalszym ciągu z dużym wysiłkiem wspierają działania związane z usuwaniem skutków klęski żywiołowej, jaka dotknęła Japonię. Sekretarz 3 Regionu IARU - Ken Yamamoto JA1CJP informuje, że na obszarach dotkniętych kataklizmem w mniejszym stopniu, zasilanie jest stopniowo przywracane. Działania krótkofalowców skupiają się przede wszystkim na uruchomianiu radiostacji w schroniskach, ośrodkach pomocy oraz innych kluczowych miejscach. Łączność ratunkowa jest prowadzona w zakresach HF, VHF oraz UHF. Ze schronisk docierają informacje, że największymi problemami w tych miejscach są niedobory wody pitnej, żywności, środków medycznych oraz paliwa. Główną przyczyną tych braków są problemy transportowe oraz zbyt mała ilość personelu.

JA1RL nadal działa na 3.5 MHz, 7 MHz, 144 MHz oraz 430 MHz. Radiostacje terenowe pracują przy użyciu baterii oraz małych agregatów prądotwórczych. Każda z tych stacji współpracuje z JA1RL oraz innymi podmiotami biorącymi udział w akcji ratunkowej. Ken JA1CJP zauważa, że JARL drogą elektroniczną oraz poprzez radio odebrał mnóstwo wiadomości z wielu państw ze wszystkich kontynentów. Wiadomości te przekazują kondolencje, wyrazy współczucia oraz modlitwy za ludzi w Japonii. Koledzy z JARL doceniają bardzo duże współczucie i solidarność w tych trudnych chwilach za co są bardzo wdzięczni.

17 marca policja ogłosiła, że 5178 oficjalnie nie żyje a 8913 jest zaginionych. Liczby te w dalszym ciągu gwałtownie rosną. Na obszarach dotkniętych tragedią udział w akcji biorą zespoły ratunkowe z Australii, Chin, Korei, Singapuru, Nowej Zelandii, USA, Niemiec, Szwajcarii oraz Rosji.

W związku z bardzo trudną sytuacją i ogromnymi ograniczeniami z jakimi muszą zmierzyć się krótkofalowcy z Japonii bardzo proszę aby w przypadku usłyszenia na falach krótkich stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem wpierw uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać ich działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy również bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.


Rafał Wolanowski SQ6IYR - EmCom Manager PZK,
Greg Mossop G0DUB - IARU Reg. 1 EmCom Co-Ordinator
Jim Linton VK3PC - IARU Reg. 3 EmCom Co-Ordinator
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

67,577,838 Unikalnych wizyt