Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje:
1. 3B6 polska wyprawa DX-owa. Mam przyjemność być jednym z pilotów wyprawy na 3B6 łącznie z Andrzejem VA3PL. Ponieważ termin wyprawy zbliża się nieuchronnie to warto już pomyśleć o strojeniu anten w tą stronę. W miarę posiadanych informacji będę się starał udostępniać je kolegom Ponieważ wyprawa jest związana z bardzo wysokimi kosztami, mile widziane jest jakiekolwiek wsparcie finansowe- szczegóły na stronie internetowej wyprawy http://www.godx.eu/ * - obecnie (15.04.2016) strona niekoniecznie jest czynna (sp5ela). Wpłaty na konto ZG PZK sekr. ZG ul. Modrzewiowa 25, 85-635 Bydgoszcz, nr 33 1440 1215 0000 0000 0195 0797 z podaniem celu: „AGALEGA”. Znaczący wkład w realizacji przedsięwzięcia ma RD3AF - któremu serdecznie dziękujemy. A oto kilka informacji o wyprawie:
Prace przygotowawcze zmierzają powoli do końca. Zgromadzono i przygotowano do wysyłki ponad 500 kg sprzętu, kładąc szczególny nacisk na anteny nadawcze i odbiorcze abyśmy byli słyszani i mogli słyszeć. Anteny zostały wypróbowane praktycznie na poligonie pod Nową Solą łącznie z próbnym stawianiem Titanexa. W ciągu kilku dni sprzęt zostanie wysłany Cargiem lotniczym do Potr Louis na 3B8. Katamaran mający nas zawieźć na 3B6 jest już wyczarterowany i opłacony. Nowa licencja jest już zaakceptowana przez Biuro Premiera. Prawdopodobnie będziemy mieli dostęp do bramki internetowej na 3B6, co umożliwi łatwą komunikację ze światem i dostęp do DX Clustra. Wyruszamy z Warszawy 28 maja we wczesnych godzinach popołudniowych i poprzez Zurich lecimy wieczorem do Port Louis. Tam zatrzymamy się na 2-3 dni celem zakupu żywności wody, agregatów, paliwa i uzupełnienia sprzętu. Rejs katamaranem ma trwać około 4 dni (1200 km). Planowany powrót do kraju 24 czerwca.
Na dzień dzisiejszy, skład Ekipy jest następujący: Witek SP9MRO - kierownik ekipy Danusia SP9SX - QSL manager i operator SSB Włodek SP6EQZ - sprawy sprzętowe i operator CW Bogdan SP3RBR - sprawy sprzętowe i operator CW Andrzej SP3RBG - operator RTTY i PSK Robert SP5XVY - Cargo, operator SSB, RTTY, PSK i SSB, ew. PACTOR przy przesyłaniu logu Krzysiek SP3MGM - operator CW Wojtek SP5BFX - strona internetowa, logi operator SSB
Następne info. w miarę ich napływu Pozdrawiam Sławek SP2JMB
2. Odwołanie części KF konkursu z okazji Święta Strażaka. Organizator SP9YST konkursu z okazji Święta Strażaka podjął decyzję o odwołaniu części KF konkursu. Natomiast część UKF odbędzie się w wcześniej zgłoszonym terminie to jest 12 maja. Zapraszamy zatem do udziału w Konkursie z okazji Święta Strażaka, w tym roku tylko w części UKF. Konkurs odbędzie się dnia 12 maja 2007 w godzinach. 18:00 – 20:00 UTC. Pasmo: 144-145 MHz emisje: FM i SSB. Uwaga QSO przez przemienniki nie zalicza się. Wywołanie w konkursie: „Wywołanie w Konkursie Strażaka”. Uaktualniony regulamin jest zamieszczony w dziale Zawody na portalu PZK. Organizator konkursu, to jest Koleżeński Klub Krótkofalowców SP9YST przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzechu przeprasza za zmianę. Info Bogdan, sp3iq.
3. ZAPROSZENIE NA ZJAZD. W bardzo ciekawym miejscu, na granicy trzech okręgów SP6, SP7 i SP9 odkryliśmy fajną górkę 272 m. n. p. m. Miejscowość nazywa się Jaworzno k.Wielunia. Miejsce to ma dogodny dojazd i leży na skrzyżowaniu dróg krajowych Starachowice - Kluczbork i Częstochowa - Wieluń. Połączone siły klubów SP7KED i SP9KDA postanowiły że w dniach 9-10 czerwca b.r. zorganizujemy tam zjazd krótkofalowców na który serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy miejsce pod namiot lub kemping, ognisko i beczkę piwa a ponadto dobrą atmosferę i ładną pogodę. Rozpalenie okolicznościowego ogniska planujemy na godz.20.00 w sobotę. Organizatorzy są otwarci na wszelkie propozycje prelekcji i pokazów nowości z naszej dziedziny! W związku z obawami czy jedna beczka piwa wystarczy, wszystkich chętnych na zjazd prosimy o zgłoszenie akcesu uczestnictwa na telefon kolegi Maćka SP7VVK: 601288477, info via e-mail: mareksp9uo(o)o2.pl, kanał informacyjne 145,650 przemiennik wieluński i 145,550. NIE PRZEWIDUJEMY ŻADNYCH OPŁAT ZA UCZESTNICTWO ITP.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
4. Administracja! a) W sekretariacie ZG PZK brak jest list z niektórych OT. Wpłaty są, ale członków nie ma. Bardzo proszę po raz kolejny o wysyłanie list członkowskich na sp2jmr(o)pzk.org.pl oraz tomalud@o2.pl z ustawieniem potwierdzenia odbioru. OT 25 lista nr 18 z 30.04 na 640 zł OT 26 lista nr 3 z 30.04 na 90 zł b) Od początku roku część dokumentacji finansowej z oddziałów terenowych dociera ze znacznym opóźnieniem. Natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnych raportów kasowych, ani bankowych z OT 20 oraz OT 27. To uniemożliwia prowadzenie gospodarki finansowej zgodnie ze Statutem PZK, regulaminami i Ustawą o rachunkowości. Proszę pilnie o uzupełnienie brakujących materiałów. c) W dniu dzisiejszym lub jutrzejszym opublikowany będzie kolejny wykaz członków PZK datowany na 4 maja 2007. Nie ma na nim tych z Was, których składki nie dotarły na konto ZG PZK do 4 maja 2007 oraz tych, których dotarły, ale nie mamy wiedzy za kogo. Dotyczy to list wymienionych w punkcie a).
5. Europe Day Contest. Historyczne korzenie Unii Europejskiej sięgają okresu II wojny światowej. Idea integracji europejskiej narodziła się z chęci zapobieżenia na zawsze podobnym zbrodniom i zniszczeniom. Pierwszy jej projekt przedstawił Robert Schuman, minister spraw zagranicznych Francji w dniu 9 maja 1950 r. Data ta została uznana za dzień narodzin obecnej Unii Europejskiej i co roku 9 maja jest obchodzony jako Dzień Europy. Dla uczczenia tego doniosłego wydarzenia Redakcja MK QTC organizuje krajowe zawody HF Europe Day 2007 Contest, które rozegrane zostaną w godzinach 16.00-18.00 UTC. 73 i do spotkania w zawodach! sp2fap Regulamin - EDC oraz także jako załącznik.
6. Podsumowanie drugiego Emcom Party 05/05/2007. W dniu 5 maja 2007 odbyły się kolejne drugie ćwiczenia z łączności na wypadek sytuacji kryzysowej w skali I Reg. IARU. Do akcji zgłosiły się następujące stacje SP0PZK , SP5YOC, SP4KAI oraz SP3ZAC. Poniżej załączam komentarz operatora stacji SP0PZK.
„Podsumowanie drugiego Emcom Party 05/05/2007 SP0PZK Stacja Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców Komentarze operatora stacji (Marek Garwoliński SQ4GXO):
1) Propagacja
21MHz – Propagacja na tym paśmie była zła – słyszanych było tylko kilka stacji. Nie udało się usłyszeć ani nawiązać łączności z żadną stacją pracująca w EmCom Party
14MHz – Większość łączności przeprowadzono ze stacjami na dystansach przekraczających 1000km: Zachodnia i południowa Europa i kilka stacji z Bliskiego Wchodu oraz Afryki. Na tym paśmie nie było problemów z QRM od innych stacji.
7MHz – Pasmo było użyteczne do łączności na krótsze dystanse – głownie z krajami ościennymi. Dużym problemem był QRM od innych stacji – bardzo trudno było znaleźć wolną częstotliwość. Najgorsza sytuacja wystąpiła w trzeciej godzinie ćwiczeń gdy rozpoczęły się zawody na tym paśmie.
Lista krajów z którymi przeprowadzono łączności na obu pasmach (7MHz i 14MHz): Finlandia, Belgia, Francja i Wielka Brytania.
2) Aktywność stacji W porównaniu z pierwszymi ćwiczeniami EmCom aktywność wydawała się być nieco mniejsza – mogło to być jednak spowodowane warunkami propagacyjnymi lub mniejszą mocą używaną przez większość stacji. Z drugie strony aktywnych było więcej stacji pracujących z terenowego QTH (/P) Niektóre stacje nie pracujące w Emcom party odpowiadały na wywołanie. Niekiedy odpowiadały po wyraźnym podkreśleniu w wywołaniu „proszę tylko stacje pracujące w Emcom”.
3) Wymiana informacji podczas ćwiczeń
Informacje do przekazywania w czasie łączności wybrano dobrze, lecz ze względu na ich niewielką ilość przypominają one wymianę grup kontrolnych podczas zawodów. Może w następnych ćwiczeniach warto wprowadzić wymianę dłuższych informacji podczas łączności?”
Powyższe uwagi zostaną uzupełnione o relacje pozostałych uczestników manewrów i wysłane do koordynatora EmCom I Regionu IARU Seppo Sisätoö, OH1VR Markowi SQ4GXO dziękuję za pracę na stacji SP0PZK i zapraszam wszystkie zainteresowane stacje do udziału w jesiennych ćwiczeniach, które najprawdopodobniej odbędą się 17 listopada 2007 r . O ewentualnych zmianach regulaminu lub terminu poinformuję poprzez nasze komunikaty.
Piotr SP2JMR
7. Majówka k. Otmuchowa. W dniu 05.05.2007 w ośrodku wypoczynkowym Kotwica nad jeziorem Otmuchowskim odbył się Piknik Krótkofalarski organizowany przez Klub SP6PNZ im Ziemi Nyskiej Na którym spotkali się krótkofalowcy z Opolszczyzny z Dolnego Śląska jak i również koledzy krótkofalowcy z Czech np.OK2MXL Jarda z małżonką. Na powyższym pikniku odbyło się również posiedzenie zarządu OT nr 11 PZK, gdzie omówiono bieżące sprawy i podjęto kilka uchwał dotyczących dalszej działalności OT nr 11 w Opolu . Mile spędzono czas przy ognisku gdzie było gwarno i wesoło. Zarząd klubu SP6PNZ dziękuje wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie na w/w piknik z krótkofalarskim pozdrowieniem Vy 73 ! Zarząd klubu
8. Zaproszenie na V Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS”. V Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS” odbędą się w okolicy Bornego Sulinowa, w sobotę 2 czerwca 2007. Celem spotkania jest wzajemna wymiana doświadczeń w krótkofalarskiej pracy APRS i rozwoju sieci radiowej APRS, prezentacje sprzętowe i programowe, sprawdzenie umiejętności nawigacyjno - operatorskich podczas gry terenowej, a także wspólna dobra zabawa. Oficjalna część spotkania odbywa się w sobotę 2 czerwca, jednak można przybyć już w piątek i pozostać do niedzieli. Ciepły posiłek i kiełbaski na ognisko zapewniają organizatorzy, a kochane YL-ki prosimy o wypieki do kawy. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.aprs.pl/tama07.htm Zgłoszenia udziału należy przesyłać do 27 maja br.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych systemem APRS!
Zbyszek SP3BTT i Andrzej SP3LYR Poznań, 19 kwietnia 2007 „Tama podnosi poziom”
Tyle informacji na dzisiaj. Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Zał. Europe Day Contest krajowe zawody upamiętniające narodziny Unii Europejskiej
1. Organizator: Redakcja MK QTC. 2. Uczestnicy: radiooperatorzy stacji indywidualnych i klubowych oraz nasłuchowcy. Radiooperatorzy stacji SWL nie mogą posiadać licencji nadawczych. 3. Termin: 9 maja 2007 r., od 16.00 do 18.00 UTC. Logowanie QSOs wyłącznie wg UTC. 4. Pasmo: 80 m. 5. Emisje: CW i SSB. 6. Łączności: (a) Z tą samą stacją można przeprowadzić daną emisją tylko jedno punktowane QSO. (b) Duplikaty, czyli łączności powtórzone nie są punktowane, ale należy je pozostawić w logu. 7. Klasyfikacje: SO-MIX - stacje indywidualne na CW i SSB SO-CW - stacje indywidualne na CW SO-SSB - stacje indywidualne na SSB MO-MIX - stacje klubowe na CW i SSB SWL - stacje nasłuchowe na CW i SSB Uwaga! Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie. 8. Raporty i grupy kontrolne: RS(T) + nr QSO + skrót powiatu, np. 59 01WM na SSB lub 599 01EL na CW; stacje grup SO-MIX i MO-MIX obowiązuje numeracja ciągła dla CW i SSB. 9. Punktacja: każde poprawne QSO na SSB - 1 pkt., QSO na CW - 2 pkt. Za poprawne QSO uważa się łączność podczas której obie stacje bezbłędnie odebrały znak wywoławczy, raport i grupę kontrolną korespondenta. Dopuszcza się różnicę czasu zalogowania QSO nie większą niż 5 minut. 10. Mnożniki: powiaty SP liczone tylko jeden raz (bez względu na emisję). Własny powiat zalicza się automatycznie. 11. Wynik końcowy: suma punktów za QSOs x suma mnożników. Rezultat każdego startującego zawodnika będzie obliczony przez program sprawdzający. 12. Nasłuchowcy: (a) Obowiązuje odebranie znaków obu stacji i obu grup kontrolnych. (b) Ta sama stacja może być wykazana w dzienniku po upływie 5 minut. (c) Każdy nasłuch na SSB - 1 pkt, na CW - 2 pkt. (d) Wynik końcowy - suma punktów za nasłuchy. 13. Dzienniki (tylko elektroniczne) w terminie 14 dni na adres: qtc@post.pl Prawidłowy zapis pojedynczej łączności w formacie Cabrillo powinien mieć taką postać (przykład):
Uwagi: - W nagłówku logu, w polu CATEGORY należy wpisać odpowiedni skrót grupy klasyfikacyjnej, np. SO-MIX, SO-CW, SO-SSB, SO-QRP, MO-MIX lub SWL. - Grupy kontrolne poszczególnych łączności wymienionych w logu MUSZĄ być oddzielone od raportu RS(T), tak jak pokazane jest to na przykładzie. - Przesyłając dziennik w polu "Temat" (Subject) należy wpisać swój znak wywoławczy. Log w formacie Cabrillo powinien mieć w nazwie znak wywoławczy uczestnika, np. sp2fap.cbr, sp2lnw.cbr, sp7dqr_5.cbr (dla SP7DQR/5) itp. i należy go przesłać WYŁĄCZNIE jako załącznik do listu. Log Cabrillo powinien mieć następującą postać (przykład dziennika stacji SP4KDX):
START-OF-LOG: 2.0 CONTEST: Europe Day Contest CALLSIGN: SP4KDX CATEGORY: MO-MIX PROVINCE: EL NAME: Klub przy Redakcji MK QTC E-MAIL: qtc(o)post.pl ADDRESS: Suchacz-Zamek, ul. Wielmoży 5b, 82-340 Tolkmicko SOAPBOX: Plik utworzony programem "Cabrillo Generator" - (c) SP7DQR QSO: 3500 CW 2007-05-09 1601 SP4KDX 599 01EL SQ2XOU 599 02BM QSO: 3500 CW 2007-05-09 1602 SP4KDX 599 02EL SQ8BXC 599 01BI QSO: 3500 CW 2007-05-09 1602 SP4KDX 599 03EL SQ3TYU 599 02SR END-OF-LOG:
Po sporządzeniu dziennika warto sprawdzić wszystkie zapisy otwierając log np. w Notatniku. Dostrzeżone błędy można z tej pozycji łatwo poprawić, unikając w ten sposób utraty cennych punktów. Operatorzy niedysponujący programami do logowania QSOs w zawodach, dziennik w formacie Cabrillo mogą sporządzić samodzielnie, już po zawodach, przy użyciu generatora plików Cabrillo (program Cabrillo_gen) autorstwa Marka SP7DQR. Program ten można pobrać bezpłatnie ze strony Marka. Wszelkie dodatkowe uwagi na temat zawodów, karty QSL oraz fotografie należy przesłać na adres: sp2fap(o)post.pl.
16931 Czytań ˇ
Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 2 maja 2007.
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-05-06 / 13:17 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W załączeniu Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 02.05.2007.(...)
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje. Zaczynam od smutnych:
SQ4HDS sk. W dniu 26 kwietnia 2007 roku podczas wspinaczki na Elbrus ( najwyższy szczyt Kaukazu ) na wysokości 4800 m n.p.m w rejonie skał Pastuchowa zginął tragicznie mając zaledwie 25 lat ŁUKASZ CZERNIECKI SQ4HDS. Cześć jego pamięci.
Tadeusz SP4GFG Prezes OT-17 _________________________________________________________________________________ SP6CYZ sk. Z przykrością powiadamiam że 30 kwietnia wieczorem zmarł w wieku 57 lat (po ciężkim zawale), nasz wspaniały kolega ze Świdnicy Stanisław Fitrzyk. Cześć jego pamięci SP6CYZ . Cześć jego pamięci ! info SP6BGF
1.Posiedzenie ZG PZK. Najbliższe odbędzie się 19 maja 2007 w siedzibie UKE w Warszawie Posiedzenie ma charakter otwarty jednakże uczestniczyć czynnie w nim mogą jedynie osoby funkcyjne PZK oraz zaproszeni goście.
2.SN0PIA aktywna. W dniach 2 i 3 maja z Jędrzejowa będzie pracować stacja SN0PIA. Pasma 3.5, 7 i 145 MHz. W tych dniach stacja będzie przyznawać 25 punktów do dyplomu "Koleje Wąskotorowe". Planowana jest aktywność w Zawodach Warszawskich. Karty QSL via SP7PIA - biuro nr 15 lub direct: Andrzej SP7MOA, po box 80, 25-351 Kielce 12. Planujemy też przejazd drezyną - odjazd ze stacji Jędrzejów Wąskotorowy ok. 10.00. Aktualną pozycję stacji klubowej będzie można oglądać na stronie: http://map.findu.com/sn0pia-9 Znak SN0PIA jest przyznany z okazji X-lecia klubu SP7PIA. Info Andrzej SP7MOA
3.Poznań 26 kwietnia - Czwartkowe spotkanie, zapowiadane kolejne z cyklu. Tematyka APRS zdominowała czwartkowy wieczór w siedzibie Zarządu PZK OT 08. Wojtek SP3IK okazał się prawdziwym znawcą tematu. Dzięki prezentacji mogliśmy zobaczyć ruch stacji APRS w Polsce. Wojtek przedstawił program za pomocą , którego można rozpocząć śledzenie ruchu stacji. Pokazał gdzie i jak można ten program uzyskać Techniczne wsparcie zapewnił Radek SQ2FOA. Późna pora zakończenia spotkania pokazała, że temat zainteresował kolegów. Proponowany temat majowego spotkania to anteny a bliżej pomiary. Może uda się odczarować SWR, tej próby chce się podjąć Adam SQ3BKL, może jeszcze ktoś?. Czekam ewentualnie na inne propozycje. Kazik sp3flq
4. Pielgrzymka na Jasną Górę. Krótkofalowcy Częstochowy , okolic i nie tylko zapraszają na V jubileuszową Pielgrzymkę na Jasną Górę w dniu 12 maja 2007 r. .Informacje na stronie klubowej: www.sp9kaj.com . Organizatorzy
5. Raport z aktywności stacji jubileuszowej HF 40 PAZ. Stacja pracowała z okazji jubileuszu 40 rocznicy powstania Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ i była naprawdę bardzo aktywna. Stawiam tą aktywność za wzór również tym wszystkim, którzy wyrabiają sobie znaki okolicznościowe, na które później trzeba polować tak jak na kraje rzadkie z listy DXCC. W zawodach krajowych HF40PAZ startowała 7 razy QSO = 566 W zawodach światowych HF40PAZ startowała 2 razy QSO = 3.202 RAZEM UDZIAŁ W ZAWODACH 9 razy QSO = 3.768
ZWYKŁE QSO NIE W ZAWODACH za okres od 1 marca do 30 kwietnia 2007 QSO = 2.010 OGÓŁEM POD HF 40 PAZ PRZEPROWADZONO QSO = 5.778 Następna aktywność HF 40 PAZ odbędzie się w okresie od 1-30 września 2007
Zestawienie opracował Krzysztof Bieniewski SP6DVP – SO6V
6. Walne OT 17 w Białymstoku. Zarząd Oddziału Terenowego PZK w Białymstoku informuje, że dnia 3 czerwca 2007 roku (niedziela) w stołówce Przedsiębiorstwa Budowy Maszyn Drogowych „MADRO” w Białymstoku ul. Zwycięstwa 8 (w pobliżu dworca PKP – budynek w głębi zakładu – przejście przez BAZAR - I piętro) o godz. 10.oo w pierwszym terminie, a w przypadku braku kworum o 10.30 w drugim terminie odbędzie się Walne Zebranie Członków OT PZK w Białymstoku. Prezes OT 17 Tadeusz SP4GFG
Tyle informacji na dzisiaj Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Miejsce to ma dogodny dojazd i leży na skrzyżowaniu dróg krajowych Starachowice - Kluczbork i Częstochowa - Wieluń. Połączone siły klubów SP7KED i SP9KDA postanowiły że w dniach 9-10 czerwca 2007 zorganizujemy tam zjazd krótkofalowców na który serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy miejsce pod namiot lub kemping, ognisko i beczkę piwa a ponadto dobrą atmosferę i ładną pogodę. Rozpalenie okolicznościowego ogniska planujemy na godz. 20.00 w sobotę. Organizatorzy są otwarci na wszelkie propozycje prelekcji i pokazów nowości z naszej dziedziny!
W związku z obawami czy jedna beczka piwa wystarczy, wszystkich chętnych na zjazd prosimy o zgłoszenie akcesu uczestnictwa na telefon kolegi Maćka SP7VVK: 601288477, info via e-mail: mareksp9uo@o2.pl. Kanały informacyjne: 145,650 przemiennik wieluński i 145,550.
NIE PRZEWIDUJEMY ŻADNYCH OPŁAT ZA UCZESTNICTWO ITP.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY 73 Maciek SP7VVK z Wielunia
16537 Czytań ˇ
Dnia 6 maja, niedziela, odbywają się Zawody Dolnośląskie 2007.
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-05-04 / 09:52 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Organizator, to jest Klub Łączności Radiowej SP6KYU, zaprasza stacje klubowe i indywidualne na udział w Zawodach Dolnośląskich 2007. (...)
Egzamin na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej /SRA/ odbędzie się dnia 5 maja 2007r. o godz. 11:00 we Wrocławiu w Klubie SP6PRT przy ul. Pretficza 14/16 (willa Andrzejówka, vis-a-vis głównego wejścia do gmachu ZUS). W klubie SP6PRT w każdy piątek od godz.17:00 odbywają się konsultacje z chętnymi na egzamin. Liczymy, że i w innych klubach odbywają się podobne konsultacje szkoleniowe.
Przystępujący do egzaminu winien okazać komisji dowód wpłaty opłaty za egzamin i za wydanie świadectwa w wysokości jak poniżej. Egzamin przeprowadzany jest w formie testowej. Testy są dostępne na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej www.uke.gov.pl
Opłaty za egzamin i świadectwa.
1.Wysokości opłat za egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, na: a) świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych - 50 zł, b) świadectwo klasy B operatora urządzeń radiowych - 40 zł, c) świadectwo klasy C operatora urządzeń radiowych - 30 zł, d) świadectwo klasy D operatora urządzeń radiowych - 25 zł.
2. Wysokości opłat za wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej: a) świadectwa klasy A - 25 zł, b) świadectwa klasy B - 20 zł, c) świadectwa klasy C - 15 zł, d) świadectwa klasy D -10 zł
3. Wysokość opłaty za wydanie duplikatu świadectwa wynosi 100% opłaty za wydanie danego rodzaju świadectwa.
4. Wysokość opłaty za wymianę świadectwa, wynosi 50% opłaty za wydanie danego rodzaju świadectwa.
5. Opłata za przystąpienie do egzaminu poprawkowego wynosi 50% kwoty określonej w pkt 1.
6. Za egzamin i za wydanie świadectwa należy dokonać wpłaty na poniższe konto:
Urząd Komunikacji Elektronicznej ul. Kasprzaka 18/20 01-211 Warszawa NBP O/O Warszawa 49 1010 1010 0060 4413 9150 0000
Obowiązkowo podać tytuł wpłaty: za egzamin i wydanie świadectwa kl .... w Sł. AMAT
Dodane przez sp3nyr dnia 2007-05-03 / 22:11 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
Informuje,ze Prezydent Misata Gorzów Wlkp. jest wydawcą okolicznościowego dyplomu dla krótkofalowcówz okazji 750 lecia miasta. Wszelkie szczegóły dotyczace uzyskania dyplomu mozna znaleźć na stornie www.sn750g.qrz.pl. SN750G jest okolicznościowym znakiem pod którym członkowie klubu SP3YPR ( www.sp3y(...)
W tych dniach stacja SN0PIA będzie przyznawać 25 punktów do dyplomu "Koleje Wąskotorowe". Planowana jest aktywność w Zawodach Warszawskich. Karty QSL via SP7PIA - biuro nr 15 lub direct: Andrzej SP7MOA, po box 80, 25-351 Kielce 12.
Planujemy też przejazd drezyną - odjazd ze stacji Jędrzejów Wąsk ok.
Znak SN0PIA jest przyznany z okazji X-lecia klubu SP7PIA.
Vy 73! Andrzej SP7MOA
16173 Czytań ˇ
Łukasz SQ4HDS Silent Key.
Opcje newsa
Dodane przez sp3iq dnia 2007-04-27 / 19:25 Zobacz więcej tematów w tej kategorii newsów Pokaż wszystkie kategorie newsów
W dniu 26 kwietnia 2007 roku podczas wspinaczki na Elbrus (najwyższy szczyt Kaukazu) na wysokości 4800 m n.p.m w rejonie skał Pastuchowa zginął tragicznie mając zaledwie 25 lat ŁUKASZ (...)
Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25 kwietnia 2007.
SP5ANQ sk. 20 kwietnia 2007 r. zmarł nagle Ryszard Kwiecień, SP5ANQ Cześć Jego pamięci! 73,s MK QTC - Sylwester Jarkiewicz, sp2fap
1. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCÓW BIS.
Od poniedziałku 23 bm do najbliższej niedzieli włącznie codziennie, na portalu www.videoexpres.pl, od godziny 22.00 do 22.15 jest nadawany test kontrolny na stronie emisyjnej Studio-ATV. Są to realne już próby, przed rozpoczęciem regularnej emisji programów ATV z transferem 385 kb/s. Wszyscy dotychczasowi odbiorcy, którzy chcą w przyszłości odbierać programy z profesjonalną jakością w systemie TV INTERNET, proszeni są o przystosowanie do tego celu swoich stałych łącz. Informuję jednocześnie zainteresowanych, że wcześniej zapowiadana regularna emisja programu KRÓTKOFALOWCY BIS na żywo, zostanie zainaugurowana 27.06.2007roku, to jest w trzecią rocznicę rozpoczęcia emisji programu K BIS w Alternatywnej Telewizji Internetowej na www.videoexpres.pl Pamiętajmy również, że ciągle wzbogacane jest Archiwum video – ATV na portalu www.videoexpres.pl . Od dziś jest zamieszczony fragment bardzo ciekawego reportażu o Amatorskiej Radiowej Sieci Bezprzewodowej pod nazwą AWLAN. O tym obiecującym dla krótkofalowców przedsięwzięciu, realizowanym już praktycznie w Gorzowie Wielkopolskim, opowiadają znani polscy eksperymentatorzy - nadawcy; Mieczysław Czarnecki SP3CMX i Bartosz Pastuszak SP3CAI
Aktualności Wiadomości DX-we Zawody Fazowane małogabarytowe pętlowe anteny odbiorcze Digest Testy egzaminacyjne na świadectwa radioamatorskie Konkurs Radioodbiornik retro Splendid Radiotelefon Uniden PRO 538W Przystawka SCAF-1 Skrzynka antenowa QRP Wzmacniacz do Kajmana (50W/80m) Dyplomy krajowe Z życia klubów i oddziałów PZK Wywiad z SP7DQR Listy Porady techniczne Rynek i Giełda Wkładka - Niemiecki słowniczek radioamatora (3).
3. Krótkofalowiec Polski 5/2007. Jubileusz 40 PAZ Gość z Indii w PZK PLC –apel SPK 2006 reportaż z podsumowania „Perły i wieprze” artykuł SP3SUZ, Forum młodych
4. Majowe QTC.
Majowy numer MK QTC to znów kolejna dawka wielu pożytecznych informacji operatorskich. Na specjalną uwagę zasługuje materiał Piotra SP5PB na temat bardzo atrakcyjnego programu dyplomowego ARLHS. Autor zachęca w nim do aktywności z obiektów latarnianych, miejsc poszukiwanych przez krótkofalowców na całym świecie. Temat jest bardzo ciekawy, a wykorzystanie naszego potencjału latarnianego może dawać doskonałą zabawę wszystkim chętnym. Drugim tematem, na który zwracam uwagę jest artykuł dotyczący ostatniej wyprawy na Swains Island, w kontekście zawodów SP DX Contest i rozgrywanych w tym samym czasie Gagarin Cup. Sprawom zawodów poświęcone jest sporo miejsca, a serwis CQ Contest przynosi wiele ciekawych informacji z tej dziedziny. Podobnie zresztą jak serwis CQ DX! Zachęcam do lektury.
5. Skrócony spis treści majowego wydania MK QTC:
* 95 lat po tragedii * Agalega – polska wyprawa DXowa * CQ DX Marathon 2006 – wyniki * Egzaminy po nowemu * Ekstremalne krótkofalarstwo * Elektroniczne dyplomy – nowość! * Europe Day 2007 Contest – regulamin zawodów krajowych HF * European Castles Day * HELL na video * Internationa Marconi Day * Japończycy w Nepalu * Jeszcze raz o Cabrillo * Jubileusz Ameryki * Jubileusz SP2PIK * Kalendarz imprez sportowych w maju i czerwcu br. * Kategorie w SP DX Contest – informacja Komisji * Komunikat PK RVG * Komunikat PK UKF * Konkurs Eterowy o Szablę Burmistrza Śremu – regulamin * Ku pamięci stacji UPOL * Lotnicza radiostacja * Praktyka krótkofalowca – cz. 3. * Przygotowania Zespołu SN0HQ * QSL via i poszukiwane adresy * RDXC 2006 – komentarz * Regulaminy krajowych zawodów w maju br. * Regulaminy międzynarodowych zawodów w maju br. * Robinson Cup 2007 * Rosyjskie dyplomy wyczynowe - regulaminy * Self spotting * SP DX Contest, Swains Island i Gagarin Cup * Swains Island – już po * Święto Niezapominajki * UEFA Euro 2012 * Urodziny pisarza * WARD w Gwatemali * Wyjątkowy prefiks * Wykaz 77. polskich latarń morskich i ich fotografii * Wyniki EU Championship 2006 * wyniki III tury MP ARKI * Wyniki WAE RTTY Contest 2006 * Wyniki współzawodnictwa SPDXC „9 Pasm” * Wyniki współzawodnictwa SPDXC „IOTA-SP” * Wyniki współzawodnictwa SPDXC „SP DX Maraton * Wyniki Współzawodnictwa SPDXC „SP-AH-C” * Wyruszajmy pod latarnie * Z dolarem – taniej * Zaliczać czy karać innych?
6. 50-lecie pracy w eterze kol. Zofii Słomczyńskiej SP5YL. Przed 50-ciu laty, 3 kwietnia 1957 roku, została wydana licencja amatorska SP5YL dla pani Zofii Mazurkiewicz, późniejszej Zofii Słomczyńskiej. Urodzona we Lwowie w roku 1935, przeżyła w swym rodzinnym mieście dwie sowieckie okupacje – w roku 1939 i w roku 1944. Przy końcu pierwszej okupacji, przed już zaplanowaną wywózką do Kazachstanu uchronił ją wraz z rodzicami niemiecki atak na Związek Sowiecki. Druga okupacja zakończyła się dla państwa Mazurkiewiczów przymusowym wysiedleniem ze Lwowa, na szczęście w kierunku zachodnim.
Zofia Słomczyńska SP5YL ukończyła Politechnikę Warszawską, uzyskując tytuł magistra inżyniera łączności. Przez szereg lat pracowała naukowo w Instytucie Tele i Radiotechnicznym przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. Następnie przez kolejne lata była kierownikiem Centralnego Biura QSL Polskiego Związku Krótkofalowców.
Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych (SPDXC) oraz SP Old Timer’s Klubu. Obecnie na emeryturze. Gratulujemy, życzymy zdrowia i dalszej aktywności na pasmach.
7. Zjazd Sprawozdawczy OT 09 czyli Pomorskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT PZK. Zgodnie z zapowiedzią w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.15 odbył się Zjazd Sprawozdawczy OT 09. W Zjeździe uczestniczyło 40 na 133 członków OT co daje 30 % ogółu. Po za sprawozdaniami członków Zarządu OT oraz OKR Zjazd był okazją do dyskusji o bieżącej działalności i prezentacji trzech działających w OT Klubów. SP5PMW, SP5PZH oraz SP5YWL. SP5YWL zasługuje na najwyższe uznanie i jest przykładem perfekcyjnego wykorzystania potencjalnych możliwości jego członków, a jest ich już ponad 20. Klub dysponuje pomieszczeniami przekazanymi przez władze Władysławowa, polem antenowym oraz wyremontowanym społecznie przez jego członków budynkiem. Osiągnięcia i działalność mającego dopiero 2 lata klubu przedstawił w formie prezentacji Michał SP2TQI. Ten klub pozwala wierzyć w nasze możliwości i ich wykorzystanie dla rozwoju krótkofalarstwa w SP. Bardzo ważnym akcentem była prezentacja Marcina SQ2BXI Sekretarza OT z 5-ciu tur ćwiczeń oddziałowych w łącznościach bezpieczeństwa. W ostatniej turze wzięło udział ponad 40 stacji. Ćwiczenia odbywają się w paśmie 2-metrowym z wykorzystaniem APRS. Niestety do dnia dzisiejszego z powodów formalnych OT nie ma jeszcze umowy z Wydziałem Zarzadzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UW. Mamy nadzieję, że już nie długo umowa zostanie wreszcie zwarta. Marcin poinformował także zebranych o innych podejmowanych przez OT akcjach w tym o uruchamianych przez OT 09 radiolatarniach w oparciu o współpracę TP „Emitel” z ZG PZK. Był czas i na moje wystąpienie, w którym skoncentrowałem się na przyszłości krótkofalarstwa, sukcesach PZK w reprezentacji środowiska we władzach krajowych czyli będących w toku legislacji aktach prawnych, pomocy dla kolegów mających problemy z antenami oraz sprawach organizacyjnych. Zjazd zakończył się o godz. 13.30.
Egzamin w Białymstoku W dniu 21 kwietnia 2007 roku w Klubie Łączności LOK SP4KAI w Białymstoku odbył się egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacji amatorskiej wg nowych zasad wprowadzonych przez UKE. Do egzaminu przystąpiło 43 osoby ( w tym 36 uczestników kursu zorganizowanego i prowadzonego przez Waldemara SP4FKS - szefa Klubu SP4KAI i Andrzeja SP4R - Vice Prezesa OT PZK w Białymstoku przy merytorycznym wsparciu Tadeusza SP4GFG - Prezesa OT PZK ). Wszyscy zdający zakończyli egzamin z wynikiem pomyślnym: - 27 osób na świadectwo operatora klasy A - 16 osób na świadectwo operatora klasy B
Tadeusz SP4GFG Prezes OT-17 w Białymstoku
INFO DOLNOŚLĄSKIEGO ODDZIAŁU TERENOWEGO PZK nr 01 we Wrocławiu
W sobotę 05 maja bieżącego roku o godz. 11.00 w filii Klubu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu przy ul. Pretficza 14-16 a jednocześnie siedzibie klubu SP6PRT i Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK, odbędzie się egzamin na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. W celu dobrego przygotowania się do tego egzaminu członkowie zarządu Klubu i Oddziału będą udzielać pomocy zainteresowanym w każdy piątek od godz. 17.00 w siedzibie klubu pod wyżej podanym adresem. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z tej okazji pomocy i uzyskania Świadectwa Operatora otwierającego drogę do uzyskania licencji krótkofalowca . Dodatkowych informacji na temat egzaminu udzielają telefonicznie : prezes DOT- Staszek SP6BCC – tel. 663 406 558 i Sekretarz DOT - Staszek SP6IXU – tel. 661 805 570 info - Staszek SP6BCC
8. OT 08 zaprasza. Zarząd Oddziału Poznańskiego Zaprasza na kolejne spotkanie tematyczne APRS
"APRS, jako skrót od Automatic Position Reporting System, oznacza Automatyczny System Przekazywania Pozycji. APRS wykorzystuje transmisję packet radio w trybie bez połączenia, co pozwala wszystkim stacjom na odbieranie każdej transmisji danych. APRS jest nie tyle rewolucją w packet radio, ile powrotem do podstaw komunikacji radioamatorskiej. Zwyczajne packet radio zatraca charakter powszechnego komunikowania się grupy ludzi, gdyż jest przesyłaniem informacji z jednego punktu do drugiego, przypomina to rozmowę telefoniczną lub pracę skrzynki poczty elektronicznej. Zatem można je określić jako pracę "jeden do jednego". Stacja w systemie APRS wysyła informacje dla wszystkich pozostałych stacji. Jest to charakter komunikacji "jeden do wielu". APRS nawiązuje do chlubnych tradycji zaangażowania krótkofalowców na rzecz całego społeczeństwa, gdyż okazuje się bardzo użyteczny w aktywności krótkofalowców podczas akcji ratunkowych, czy też takich akcji, jak maratony, biegi uliczne itp. Zwyczajny tryb pracy systemu, to jest komunikacja prób i ćwiczeń. Jednak wszystkie środki ratunkowe charakteryzują się tym, że 99% funkcjonowania, to jest czas oczekiwania w gotowości, a odbywają się jedynie manewry ćwiczebne. Wszystko po to, aby niezawodnie spełniły swoją rolę w akcji, kiedy liczy się każda sekunda."
Wojtek SP3IK przybliży nam zagadnienia związane z techniką. Pokaże możliwości programowe. Otrzymaliśmy zaproszenie na tegoroczna "Tamę" informacje na podanej stronie. Bardzo serdecznie zapraszam. "Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony (cyt.)" Spotkanie w najbliższy czwartek w " ZAMKU" godz. 17,30 pokój 336, informacje na 145.650 MHz na przemienniku poznańskim Kazik sp3flq
9. Prelekcja w sprawie ATV w Siemianowicach Śl.
14 kwietnia br. w Klubie SP9KJM w Siemianowicach Śl. odbyła się prelekcja na temat telewizji amatorskiej i pierwszego, czynnego od niedawna na Śląsku przemiennika ATV. W spotkaniu wzięło udział około 25 osób, a prelegentem był znany powszechnie na Śląsku konstruktor przemienników ATV – mieszkaniec Berlina Bogdan Wyciślik – DL7AKQ / SP9RVF, który w kilku zdaniach przybliżył zebranym historię przemiennika ATV usytuowanego na wieżowcu przy ul. Wróblewskiego 73 w Siemianowicach Śl. Otóż na początku roku 2005 roku siemianowicach Klubie SP9KJM zrodził się pomysł uruchomienia amatorskiego przemiennika telewizyjnego ATV. Inicjatorem pomysłu był Bogdan – DL7AKQ / SP9RVF, mieszkaniec Berlina, dla którego wybranie tego klubu nie było przypadkiem, bowiem wiele słyszał i aktywności inicjatywach klubowiczów, a ponadto przemawiało za tym jeszcze kilka faktów, w tym m.in. usytuowanie w centrum Górnego Śląska, położenie – duże wzniesienie nad poziomem morza, co jest szczególnie istotne przy propagacji UKF. Uruchomienie przemiennika na terenie Siemianowic dawało szansę na prowadzenie łączności emisją ATV dla wielu krótkofalowców śląskich. Pomysł ten szybko został zaakceptowany przez aktyw klubowy i w bardzo krótkim czasie uzyskano zgodę na umiejscowienie przemiennika na dachu jednego z wieżowców, w niewielkiej odległości od siedziby Telewizji Katowice. Wysokość jest doskonała, bowiem ponad 300 metrów nad poziomem morza. Propozycja ta została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, który objął patronat nad przemiennikiem. 29 listopada 2005 roku uzyskano licencję SR9TVS na analogowy przemiennik ATV kat. 5. W okresie dwóch lat siemianowiccy krótkofalowcy wraz z Bogdanem wykonany ogrom prac adaptacyjno – montażowych i praktycznie parę dni po świętach wielkanocnych br. przemiennik był już zasadzie gotowy do pracy. Tak więc w chwili obecnej mogą z niego korzystać wszyscy krótkofalowcy ze Śląska. Na razie z przemiennika emitowany jest sygnał kontrolny, a kompletnie przygotowany do pracy emisją ATV jest Piotr z Gliwic – SP9BIF. Siemianowiccy nadawcy już montują anteny i niebawem pojawią się w eterze tym rodzajem pracy. A oto kilka informacji technicznych : - moce wyjściowe nadajników : 1286 MHz 1W oraz 10,2 GHz 1W, - anteny : dookolne o polaryzacji poziomej. - sterowanie przemiennikiem: wejście na jedna z częstotliwości odbiorczej nośna zmodulowana FM sygnałem wizyjnym spowoduje uruchomienie przemiennikowej matrycy audio i wideo a tym samym ukazanie się sygnału (obrazu i fonii)korespondenta na częstotliwościach nadawczych. Dodatkowa będzie możliwość sterowania poszczególnymi funkcjami przemiennika za pomocą DTMF nadawanego na częstotliwości wywoławczej i komunikacyjnej ATV 144,750 FM. Zostały uruchomione dwa linki ATV - jeden na Górę Św. Anny - SR6OTV, drugi w stronę południa np. Skrzyczne. Całość została zainstalowana w metalowej szafie rozdzielczej 19". Opcje dodatkowe, które znajdują się w przygotowaniu lub dopiero w stadium planowania : - podłączenie wejścia internetowego ( tylko podgląd ), - zwiększenie mocy nadajników, - zamiana nadajnika w paśmie 23cm (1286 MHz) z analogowego na cyfrowy (D-ATV system DVB-S), - uruchomienie telegazety, - przejście na zasilanie z baterii słonecznych, - zainstalowanie funkcji PIP czyli obraz w obrazie, co pozwoli na prace przez przemiennik większej ilości korespondentów niż jeden jednocześnie. W dalszej części prelekcji Bogdan poinformował zebranych, iż jako odbiornik do emisji ATV może służyć starego typu tuner satelitarny, natomiast nadajnik to niewielki wydatek, możliwy na kieszeń przeciętnego krótkofalowca. Na początek dostarczył do Klubu 10 takich nadajników i jest w stanie dostarczyć każdą ilość dalszych nadajników, jeśli będą takowe zamówienia. Spotkanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i planowane są dalsze cykliczne spotkania tematyczne.
Opracował : SP9HQJ.
10. Zebranie Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego PZK. W dniach 21-22 kwietnia 2007 w malowniczej Wólce Milanowskiej odbyło się wiosenne spotkanie Świętokrzyskiego OT PZK. Na zebranie przybyło około 40 osób. Na Spotkaniu Prezydium PZK reprezentowała w-ce Prezes Ewa SP1LOS.Przybyłych powitała Prezes OT3 Małgorzata SP7WQM.Małgosia SP7WQM odczytała list Prezesa PZK Piotra SP2JMR , w którym Piotr składa życzenia z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca. Następnie Małgosia SP7WQM zaprosiła do dyskusji na restrukturyzacją PZK wg projektu Darka SP2HQY.Odpowiedzi na pytania dotyczące projektu udzielała w-ce Prezes PZK Ewa SP1LOS.Rozmawiano też o wysokości składki oraz podjęto uchwałę o przedstawieniu na ZG powrotu do obligatoryjnej przynależności krótkofalowców do PZK.W-ce Prezes PZK omówiła sprawy związane z OPP, z terminowością płacenia składek oraz odpowiadała na pytania zadawane przez członków OT. Następnie uzupełniono skład Zarządu oraz OKR OT3 . Wnioskowano o nadanie OH dla klubu SP7PFD oraz Brązowej odznaki dla Małgosi SP7WQM.Po obradach udano się na ognisko i dalej prowadzono koleżeńskie rozmowy. Następnego dnia zorganizowano wyprawę na Święty Krzyż ,gdzie jest zainstalowany przemiennik SR 7V. Z żalem żegnaliśmy Ziemię Świętokrzyską i gościnnych gospodarzy Ewa SP1LOS
11. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Jarosławiu. W dniu 23 kwietnia o godz.09.00 w jarosławskim ratuszu miała miejsce szczególna sesja RM miasta Jarosławia. W sesji brał udział Wice Wojewoda podkarpacki. Uroczysty charakter sesji objawił się w dwóch pierwszych punktach sesji. Pierwszym było odznaczenie osób represjonowanych w stanie wojennym Złotymi Krzyżami Zasługi. Odznaczenia dokonywał osobiście Wice Wojewoda Podkarpacki. Drugim punktem było odznaczenie Wice Burmistrza Jarosławia Pana Bogdana Wołoszyna oraz Skarbnika OT 35 Kol. Krzysztofa Guzowskiego SP8RHH Odznakami Honorowymi PZK. Ten zaszczyt przypadł z kolei w udziale mnie czyli prezesowi PZK. W dalszej części sesji mieliśmy okazję przysłuchiwać się jako goście pracy Rady Miejskiej. W przerwie i po obradach był czas na rozmowy m in. z Panem Wice Wojewodą, Panem Burmistrzem Jarosławia Andrzejem Wyczawskim oraz uhonorowanym OH PZK za wspieranie rozwoju krótkofalarstwa Panem Bogdanem Wołoszynem. Rozmowy dotyczyły roli krótkofalarstwa we współczesnym społeczeństwie. Poruszyliśmy takie aspekty naszej działalności jak: organizowanie przez krótkofalowców zastępczej sieci łączności w sytuacjach zagrożenia katastrofami, promocja miast i regionów na przykładzie Jarosławskiego OT PZK i kilku innych, działalność sportową i pozytywne oddziaływanie na młodzież oraz dzieci starsze czyli wychowawczy aspekt krótkofalarstwa. W sumie rozmowy trwały ponad 2 godziny i były bardzo konstruktywne. Odwiedziłem tez przyszłą nową siedzibę Klubu Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia SP8PEF znajdującą się na szczycie jednego z budynków UM. To dobrze rokuje na przyszłość jarosławskim krótkofalowcom.
12. Lustracja w PZK ? Wydawać by się mogło, iż nasze środowisko – z założenia apolityczne - wolne jest od nacisków politycznych i całego tego zamieszania związanego z lustracją, które podzieliło społeczeństwo i wyrządziło wiele zła. Informacje docierające z różnych zakątków kraju wskazują, iż również część naszego środowiska skażona została atmosferą lustracyjną. A oto jeden z przykładów : po nadaniu komunikatu przez jeden z oddziałów w czasie łączności pokomunikatowych w eterze zabrał głos nie członek PZK i nie członek tego oddziału, który jak wynikało z jego bełkotliwej mowy był co najmniej po kilku piwach. Korespondent ten domagał się lustracji niektórych członków zarządu, sugerując, iż nie ma zamiaru słuchać komunikatu od osoby posiadającej niezbyt ciekawą przeszłość. Słysząc ten bełkot, inni korespondenci skutecznie zagłuszyli jego dalsze dywagacje. Co na to Zarząd Główny PZK jako całosć?. Jakie winien zająć stanowisko w tej i podobnych sprawach ?. Wydaje się, że wskazane jest tu zachowanie zdrowego rozsądku i nie uleganie emocjom, które są złym doradcą. Jako organizacja społeczna o charakterze apolitycznym i mając na uwadze ham spirit musimy pamiętać, iż fale radiowe nie służą do uprawiania komercji i polityki i w trakcie prowadzonych łączności radiowych należy unikać tego typu polemik. Nie bierzmy negatywnych wzorców z parlamentu i ze świata polityki. Uważam, że koledzy w swoich klubach i oddziałach najlepiej znają swoje środowisko i to oni decydują o wyborze do swych władz w czasie zebrań sprawozdawczo – wyborczych. Jeśli mają wątpliwości co do niezbyt przejrzystej przeszłości kandydatów do różnych gremiów, to właściwym miejscem do tego typu wypowiedzi są zebrania w klubach i oddziałach. Pamiętajmy, że fale radiowe to nie rezerwuar nieczystości i nie powinno tu mieć miejsca na wszelkie polemiki polityczne.
Takim dyskusyjnym akcentem kończę dzisiejszy komunikat .