Trzęsienie ziemi w Hiszpanii
Dodane przez SP6RW dnia 2011-05-13 / 12:29
W godzinach wieczornych dnia 11 maja dwa trzęsienia ziemi o sile 4.4 i 5.2 w skali Richtera uderzyły w regionie Murcja (południowo-wschodnia Hiszpania), powodując co najmniej 8 ofiar śmiertelnych oraz 167 rannych. Rząd hiszpański uruchomił Krajowy Plan Kryzysowy związany z trzęsieniem ziemi, wysyłając do strefy objętej kataklizmem następujące zasoby: oddział wojskowy do zadań w sytuacjach kryzysowych (225 osób wyposażonych w sprzęt ratowniczo-poszukiwawczy), oddziały policji i straży obywatelskiej (400 osób oraz psy SAR do pracy pod gruzami, dwie ciężarówki do zadań specjalnych i trzy śmigłowce).

Hiszpański Czerwony Krzyż wysłał 24 karetek pogotowia, 3 szpitale polowe oraz 6 drużyn do zapewnienia obsługi obiektów schroniskowych dla 3750 osób. Miejscowa policja, straż oraz zespoły ratunkowe pracują w całym regionie dotkniętym klęską żywiołową.

Szacuje się, że około 20.000 osób spędziła noc poza swoimi domami z powodu wstrząsów wtórnych o sile od 0.7 do 4.0. Lokalny szpital w Lorca został ewakuowany z powodu naruszenia konstrukcji budynku.

REMER (Red Radio Emergencia, de Radio Network Emergency) wspomaga działania hiszpańskiego centrum zarządzania kryzysowego (DGPCE). Krótkofalarska łączność radiowa została uruchomiona na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi jako jeden z nadzwyczajnych środków łączności ujęty w Krajowym Planie Kryzysowym na wypadek trzęsienia ziemi. Grupa REMER korzysta z łączności w zakresie VHF (direct oraz przemienniki) w celu zapewnienia komunikacji ze służbami oraz innymi podmiotami biorącymi udział w akcji ratunkowej. Na KF uruchomiono łączność dla bezpośredniego przekazywania informacji do krajowego centrum zarządzania kryzysowego (DGPCE) w Madrycie.

Firmy telekomunikacyjne działające w Hiszpanii udostępniły 6 mobilnych stacji bazowych telefonii komórkowej w celu dostosowania się do spodziewanego wzrost ruchu GSM.

W związku z trudną sytuacją i ograniczeniami z jakimi muszą zmierzyć się krótkofalowcy z Hiszpanii bardzo proszę aby w przypadku usłyszenia na falach krótkich stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem wpierw uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać ich działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy również bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.

Rafał Wolanowski SQ6IYR - EmCom Manager PZK,
Greg Mossop G0DUB - IARU Reg. 1 EmCom Co-Ordinator