Info o projekcie Visegrad ARHAB Days na portalu 1. Regionu IARU
Dodane przez SP7TEV dnia 2013-04-22 / 23:40
Visegrad ARHAB Days, to projekt mający na celu realizacje warsztatów edukacyjnych połączonych ze startami misji balonów stratosferycznych wraz z ekwipunkiem składającym się ze sprzętu radiowego oraz stacji meteo. W czasie trwania misji, nasz zespół dokona badania rozchodzenia się fal radiowych w wyższych warstwach atmosfery (przez troposferę, aż po stratosferę). Planowana wysokość, jaką uzyskamy w trakcie lotu, to około 30 tysięcy metrów. Nasza kapsuła będzie wyposażona w sprzęt służący do realizacji nagrań video oraz zdjęć wysokiej rozdzielczości. Zbadamy również pionowy rozkład temperatury oraz ciśnienia od momentu startu, aż po osiągnięcie pułapu wysokości.

Start zostanie zrealizowany z Polski, ale łączności radiowe przez specjalnie skonstruowany przemiennik będą realizowane przez radio amatorów ze krajów europejskich, a dodatkowo premiowane będą kontakty radiowe ze stacjami z krajów Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie trwania lotów stratosferycznych zostaną uruchomione radioamatorskie stacje okolicznościowe w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech.

Jednym z elementów projektu jest akcja dyplomowa. Jej regulamin określa ilość punktów koniecznych do zgromadzenia, aby otrzymać specjalny, okolicznościowy dyplom Visegrad ARHAB Days Award. Na jego awersie znajdzie się fotografia głębi kosmosu oraz krzywizna Ziemi uwieczniona w trakcie naszej misji stratosferycznej. Niezbędne będzie przeprowadzenie łączności ze stacjami zainstalowanymi w Polsce, Czechach, Słowacji oraz Węgrzech.

http://download.copernicus-project.org/regulamin_dyplom_CP_wersja_PL.pdf


Więcej informacji na stronie www.nearspace.eu


Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1150:visegrad-arhab-days-and-visegrad-award&catid=1:latest-news&Itemid=50

Autor informacji w obu wersjach językowych (nie w pełni identyczne, treść zbliżona): Maciej Jakimiec, SP2SGF - Koordynator projektu "Visegrad ARHAB Days"

Pomoc techniczna: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK