Krótkofalowcy na pomoc pozbawionej energii elektrycznej Słowenii
Dodane przez SP7TEV dnia 2014-02-04 / 23:49
Od 31 stycznia Słowenia jest dotknięta skrajną zimową pogodą, taką jak śnieżyce, opady śniegu i deszczu ze śniegiem. To spowodowało awarię linii energetycznych pod ciężarem lodu, śniegu i powalonych drzew, a aktualnie przerw w dostawie energii elektrycznej doświadcza 250.000 osób (25 % gospodarstw). Przywrócenie dostaw energii elektrycznej jest utrudnione z powodu trwającej złej pogody. Skłoniło to Słowenię do zwrócenia się o pomoc ze strony Unii Europejskiej, w formie mobilnych generatorów energii elektrycznej o mocy 100-300 + kVA.

Na obszarze Słowenii, niektórzy krótkofalowcy udzielają pomocy w działaniach na szczeblu społeczności lokalnych - z powodu problemów z sieciami telefonii komórkowych oraz profesjonalnymi sieciami radiowymi. W chwili pisania tego tekstu nie wpłynęła żadna prośba o pomoc na szczeblu krajowym, ale słoweńscy krótkofalowcy przygotowują się do reagowania w razie potrzeby.

W ramach Systemu Ochrony Ludności Unii Europejskiej (ang. The European Union Civil Protection Mechanism) zwrócono się o pomoc z pobliskich państw europejskich: z Niemiec, Czech i Austrii - poprzez zapewnienie generatorów oraz wsparcia. Ze względu na niepewność, czy austriackie zespoły niosące pomoc Słowenii będą w stanie komunikować się zwrotnie z bazami w swoich krajach, Austriacka Straż Pożarna poprosiła Austriacką Sieć Kryzysową (ang. Austrian Emergency Communicators) o zapewnienie łączności pomiędzy Austrią i Słowenią przy użyciu systemu Pactor/WINLINK.

Gregor, OE1VGC - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej Austrii zwraca się do wszystkich europejskich krótkofalowców o zwalnianie wyszczególnionych częstotliwości, oraz o udzielanie wsparcia ze strony służb wykorzystujących te kanały komunikacyjne.

S51SLO 3,644MHz
OE3XEC 3,608 i 3,617MHz
OE6XPD 3,601MHz

Informacje nt. działań podjętych ze strony Unii Europejskiej można znaleźć na stronie (wersja EN): http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-102_en.htm


Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1263:radio-amateurs-responding-to-slovenia-electricity-disruption&catid=48:emcom&Itemid=99

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK