KRÓTKOFALOWCY BIS
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-02-06 / 23:54

Redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego Krótkofalowcy Bis, nadaje o godzinie 22.00 regularnie reportaże na żywo z większym transferem. Jest to szybkość około 384 kb/sek.

Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane w Archiwum-ATV w postaci mocno skompresowanych plików video, na portalu www.videoexpres.pl.

UWAGA start COLUMBUSA !!!

Od środy dnia 6 bm przez siedem najbliższych dni o godzinie 22.00 czasu polskiego, jest nadawany najnowszy wywiad z dr Pawłem Kabacikiem, Szefem Wrocławskiego Zespołu Konstruktorów mikrofalowych anten nadawczo-odbiorczej pierwszego kosmicznego – amatorskiego przemiennika cyfrowego ATV.

Zainstalowany zespół anten, będzie testowany w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznych, na Międzynarodowej Europejskiej Stacji Kosmicznej COLUMBUS z udziałem kosmonautów – krótkofalowców.

Start misji COLUMBUS nastąpi w najbliższy czwartek 7 bm. o godzinie 20.45 czasu polskiego. Jeżeli będzie dobra pogoda nad Polską to można będzie przez najbliższych kilkadziediąt godzin śledzić, zbliżanie się amerykańskiego promu kosmicznego z załadowanym COLUMBUSEM do stacji kosmicznej ALFA.

System kosmicznych anten mikrofalowych, wykonanych przez młody zespół pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej, posłuży między innymi do uruchomienia na orbicie okołoziemskiej pierwszej europejskiej Amatorskiej Stacji Telewizji Cyfrowej do obustronnej łączności ziemia-kosmos.

ATV z COLUMBUSA będzie pełnić również rolę kosmicznego przemiennika ATV za pośrednictwem którego, amatorskie stacje telewizji cyfrowej całego świata, będą mogły już niebawem prowadzić regularne łączności. Będzie również głównym kanałem łączności telewizyjnej SOS pomiędzy kosmonautami, a nadawcami ATV na wypadek różnych zagrożeń na orbicie.

Program KRÓTKOFALOWCY BIS na portalu studia www.videoexpres.pl

na bieżąco informuje o wszystkich eksperymentach naukowych i krótkofalarskich - mikrofalowych prowadzonych na międzynarodowej stacji kosmicznej z udziałem również i polskich nadawców.

Wszystkie szczegóły w specjalnym wydaniu programu KRÓTKOFALOWCY BIS.

Redaktor i realizator programu Henryk Pacha ATV SP6ARR

www.videoexpres.pl